کاربران
وضعیت کاربر: میهمان 
* نام کاربری
* رمز عبور


مطالب برگزیده

حمایت از تولید داخلی در برابر واردات

تولیدات ایرانی در راه بازارهای صادراتی


قیمت ارز
قیمت ارز
دلار آمریکا : 33,850 ریال
یورو : 37،250 ریال
پوند انگلیس : 52،380 ریال
درهم امارات : 8،919 ریال
قیمت سکه
سکه بهار آزادی : 9/060/000 ریال
نیم سکه : 4/550/000 ریال
ربع سکه : 2/480/000 ریال
 
اولويت‌ها در اتاق ارزي

به گفته مسوولان این بانک، در صورت آنکه تقاضا در این گروه کمتر از میزان عرضه باشد تخصیص ارز برای گروه‌های کالایی دیگر نیز انجام می‌شود؛ در دومین روز کاری اتاق ارزی 10 میلیون دلار مبادله ارزی بر اساس قیمت هر دلار دو هزار و 362 تومان صورت گرفت. این در حالی بود که در بازار غیر‌رسمی نوسان قیمت‌ها افزایش یافته بود. مسوولان بانک مرکزی امیدوارند با عمیق‌تر شدن اتاق ارزی در بازار غیر‌رسمی تعادل قیمتی برقرار شود.
بانک مرکزی اعلام کرد
گروه کالایی اولویت‌دار در اتاق ارزی
تصمیم‌های تازه برای ارز دانشجویی

روز دوم فعالیت مرکز مبادلات ارزی با شکاف قیمتی بیش از 250 تومانی قیمت عرضه دلار با قیمت‌های بازار آزاد آغاز شد و ادامه یافت. اتاق مبادلات ارزی از روز دوشنبه آغاز به کار کرده است و دیروز هر دلار آمریکا را برای عرضه به متقاضیان دو هزار و 362 تومان قیمت‌گذاری کرده بود. این در حالی است که در شروع به کار بازار غیر رسمی ارز، قیمت دلار به رکورد دو هزار و 600 تومان نزدیک می‌شد.
سخنگوی مرکز معاملات ارزی در پاسخ به این سوال که چرا قیمت دلار در بازار غیررسمی برخلاف انتظار افزایش یافته است، معتقد است: «این روزها نقطه آغازین طرح مرکز مبادلات ارز است و بازار ارز با گذشت زمان متعادل می‌شود.»
خبرگزاری فارس در گزارشی از مرکز مبادلات ارزی عنوان کرده که «به دلیل افزایش پذیرش گروه‌های کالایی، مراجعه‌کنندگان به این مرکز از روز اول بیشتر بوده‌اند و به نظر می‌رسد باید با افزایش فضا و نیروی انسانی ظرفیت این مرکز برای پاسخگویی به مراجعه‌کنندگان افزایش یابد.» به نظر می‌رسد این افزایش تعداد متقاضیان در روز دوم آغاز به کار مرکز مبادلات ارزی، به دلیل «اضافه شدن دو گروه کالایی جدید 4 و 5 به ترکیب متقاضیان ارز» بوده است. در روز اول آغاز به کار مرکز مبادلات ارزی فقط به اولویت سوم گروه‌های کالایی وارداتی ارز با نرخ دو درصد پایین‌تر از نرخ بازار عرضه شد. در عین حال به نوشته خبرگزاری فارس، تعداد بالای متقاضیان مشکلاتی را در روند پاسخگویی به متقاضیان ارز ایجاد کرده بود. این خبرگزاری اضافه کرده است که «در مقابل میز اطلاع‌رسانی مرکز نیز حجم بالایی از متقاضیان تجمع کرده بودند که خود نشان از سردرگمی و بی‌اطلاعی آنها از مکانیزم اتاق مبادلات ارزی است.»
فراخوان مردم برای فروش ارز به بانک‌ها
در همین حال بانک مرکزی به دنبال ساز و کاری است که با استفاده از آن در روزهای آینده، بتواند ارز نگه داری شده توسط مردم را خریداری کند. به گفته صمد کریمی سخنگوی اتاق مبادلات ارزی «بانک مرکزی ظرف روزهای آینده دستورالعملی را ابلاغ خواهد کرد که براساس آن، افرادی که ارز را به عنوان سرمایه‌گذاری خریداری و در منزل نگهداری می‌کنند، بتوانند ارز در اختیار خود را به نرخ روز به بانک مرکزی بفروشند.» این گفته آقای سخنگو را شاید بتوان نخستین فراخوان بانک مرکزی از مردم برای فروش ارز به شبکه بانکی عنوان کرد. رییس کل بانک مرکزی پیش از این از «خریداری دلار توسط مردم با هدف پس‌انداز» خبر داده بود و معاون ارزی بانک مرکزی نیز با استناد به «اطلاعات در اختیار بانک مرکزی» گفته بود که «مردم مایل به فروش ارز خود به بانک‌ها هستند تا بازار آزاد.» به گفته سخنگوی اتاق مبادلات ارزی، «دستورالعمل فروش ارز به شبکه بانکی برای صادرکنندگان نیز کاربرد خواهد داشت و آنها هم می‌توانند در شرایطی که بانک مرکزی برای آنها فراهم می‌کند، ارز در اختیار خود را بدون نقل و انتقال به داخل کشور به متقاضیان واردات به فروش برسانند.» وی تصریح کرد: صندوق توسعه ملی نیز ظرف روزهای آینده به جرگه عرضه‌کنندگان ارز در اتاق مبادلات ارزی خواهد پیوست.
اولویت اصلی همان اولویت سوم واردات
معاون ارزی بانک مرکزی نیز که دیروز برای رسیدگی به وضعیت مرکز مبادلات ارزی در این مرکز حضور یافته بود؛ درباره نحوه تامين ارز مركز مبادله دارندگان و متقاضيان ارز توضيحاتي ارائه كرد. مینو کیانی راد با اشاره به این که «اولویت‌های چهار و پنج هم می‌توانند از تسهیلات این مرکز استفاده کنند» گفت: همچنان اولویت اصلی با گروه 3 خواهد بود و سایر اولویت‌ها در صورت نبود متقاضی برای اولویت سه، ارز دریافت خواهند کرد.
در اولویت سوم گروه‌های کالایی برای واردات، ترکیبی از نهاده‌های دام و طیور به مانند حیوانات زنده، بذور، گاو شیری، جوجه یک روزه، جوجه یک روزه تخم‌گذار، جوجه اجداد، تخم مرغ، SPF برای تهیه واکسن، کود، دانه کتان و انواع سموم قرار دارد که بیشتر کالاهای واسطه‌ای است. در اولویت‌های 4 و 5 واردات کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای مربوط به کارخانه‌های تولیدی قرار دارد. به نظر می‌رسد با سیاست جدید بانک مرکزی برای تخصیص ارز به گروه‌های کالایی در این مرکز، نوعی از غربال‌گری برای اختصاص ارز درحال شکل‌گیری است.
توضیح دوباره در مورد مکانیزم مرکز
كياني راد، با اشاره به اينكه در پايان هر هفته وزارت نفت مبلغ، نوع ارز و ميزان عرضه ارز را به بانك مركزي اعلام مي‌كند، افزود: بانك مركزي هم اين اطلاعات را در اختيار بانك‌ها قرار مي‌دهد به علاوه ارزي كه خودش آن را تامين مي‌كند. مشتري هم براي دريافت ارز به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه مي‌كند. وي افزود: اين نرخ هر روز اول صبح توسط بانك مركزي به بانك‌هاي عامل حاضر در اين مركز اعلام مي‌شود. به گفته او پس از فرآيند ثبت سفارش مرحله‌ صدور گواهي ثبت آماري انجام مي‌شود و اطلاعات آن از طريق پورتال به بانك مركزي ارائه مي‌شود. پس از انجام كنترل‌هاي لازم بانك مركزي نسبت به تخصيص «كد ارزي» اقدام مي‌كند پس از آن معادل ريالي ارز از مشتري دريافت مي‌شود و انتقال وجه صورت مي‌گيرد. به گفته معاون بانك مركزي پس از اين اقدام معادل ريالي ارز به حساب بانك مركزي واريز مي‌شود و پس از آن ارز به فروشنده پرداخت مي‌شود. به گفته معاون بانك مركزي مشتريان ارز در تهران مي‌توانند به اين مركز مراجعه كنند، اما متقاضيان شهرستاني بايد به شعب مركزي بانك‌هاي ملت يا كشاورزي مراجعه كنند.
تصميم‌های جديد ارز مسافرتي و دانشجويي
معاون ارزی بانک مرکزی همچنین اعلام كرد كه «هفته آينده درباره ارز مسافرتي و دانشجويي تصميمات جديدي گرفته خواهد شد.» كياني راد در گفت‌وگو با «ایسنا»، در پاسخ به اين سوال كه «آيا قرار است ارز مسافرتي و دانشجويي در اتاق ارز مبادله شود يا خير،» گفت: «نه چنين چيزي نيست.» وي افزود: «قرار است هفته آينده درباره اين موضوع تصميم‌گيري شود.»

میزان تبادلات در مرکز مبادلات ارزی 10 میلیون دلار شد
روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: میزان تبادلات در مرکز مبادلات ارزی طی روز کاری چهارم مهر ماه 1391 (دیروز) بالغ بر 10 میلیون دلار شد.
این روابط عمومی افزود: این میزان فراتر از انتظار دست‌اندرکاران این طرح‌ بود و با توجه به استقبال قابل توجه تولید کنندگان و واردکنندگان کالاهای اولویت 3، 4 و 5 پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی رقم فوق به مراتب افزایش یابد.
این گزارش می‌افزاید: این درحالی است که مرکز در نقطه آغازین فعالیت خود قرار داشته و ساعت کاری مرکز 8 صبح تا 14:30 تعیین شده است. 

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد

تاريخ تنظيم: چهارشنبه 5 مهر ماه 1391
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

گزارش تصویری


مصاحبه

دکو، نمادی موثر در گسترش دیپلماسی اقتصادی اطلاعات بيشتر ...

آرشیو اخبار
از:
تا:


اوقات شرعی

کليه حقوق اين سايت متعلق به پورتال ایران دکوراسیون می باشد.